Životopis

Sopranistka Alena Miro je absolventkou Konzervatoře v Pardubicích a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě. Již během studií se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech a držitelkou Ceny Jarmily Novotné pro mladé české pěvce.

Absolvovala mezinárodní interpretační kurzy pod vedením Jevgenije Nestěrenka a Gabriely Beňačkové. Dlouhodobě spolupracuje s prof. Evou Blahovou. Ihned po absolutoriu začala hostovat ve Státní opeře Praha a rok poté, v roce 2002 se stala sólistkou Státní opery Praha a Národního divadla v Praze, kde působila až do roku 2018. Ztvárnila zde mimo jiné roli 1. Dámy (W. A. Mozart: Kouzelná flétna), Nuri (E. d’Albert: Tiefland), Kuchtíka (A. Dvořák: Rusalka), Paminy (W. A. Mozart: Kouzelná flétna), Micaely (G. Bizet: Carmen) atd. V letech 2011 – 2017 hostovala v roli Mařenky (B. Smetana: Prodaná nevěsta) v Janáčkově opeře Národního divadla v Brně.

V roce 2016 začala studovat v Itálii u světoznámé sopranistky Francesky Patané.

Od roku 2018 ji začala zastupovat italská agentura OPERA 3000.

Alena Miro doposud spolupracovala s mnoha renomovanými dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Tomáš Brauner, Enrico Dovico, Heiko Matias Förster, Hilary Griffiths, Jakub Hrůša, Martin Leginus, Ondrej Lenárd, Claire Levacher, Charles Olivier Munroe, Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Guillaume Tourniaire a další.

Vystupovala s předními českými a slovenskými orchestry, například Pražská komorní filharmonie, FOK, SOČR, Slovenská filharmonie, Státní filharmonie Košice, Státní komorní orchestr Žilina. Vystupovala na festivalech Smetanova Litomyšl, Pražské jaro, Mitte Europa a mnoha dalších.

Jejími partnery na divadelních a koncertních jevištích ji byli napřiklad Géraldine Chauvet, Andrew Richards, Paulo Ferreira, Pavol Breslik, Adam Plachetka, Miroslav Dvorský, Štefan Margita, Ludovít Ludha, Michal Lehotský, Otokar Klein, Aleš Briscein, Richard Novák a další.

Dosud vystupovala na divadelních a koncertních podiích nejen v České republice a na Slovensku, ale také v Rakousku, Německu, Chorvatsku, Nizozemsku, Francii, Švýcarsku, Turecku, Kataru, Kuvajtu, Spojených arabských emirátech, Číně a Japonsku.

Evropská unie umění jí udělila Cenu Gustava Mahlera za interpretační činnost.

V březnu roku 2023 musela z vážných zdravotních důvodů ukončit pěveckou karieru.